Román na pokračování

Román na pokračování > Kapitoly > Černé slunce

Kapitola 11.   Černé slunce

Bylo 14:56, 8. srpna roku 1986 a Ilian, vrchní svaghamský kriminalista a dobrosrdečný muž, navštívil se svým týmem Dlouhej konec. Dovedlo ho sem vyšetřování vraždy podnikatele a zdejšího šéfa, Sorneho a záhadné zmizení servírky Jemii.

„Našel druhý tým nějakou stopu, která by vedla k Jemie?“ řekl a pohlédl na prázdnou budovu restaurace, kde ještě před nedávnem spokojeně pracoval Myst, Jemia, Gudon, Sorne a další zaměstnanci.

„Ne Holouši, ale dostali jsme zprávu, že hlavní podezřelý, ten Myst, byl spatřen nějakým řidičem autobusu, jak v ranních hodinách odjíždí ze Svaghamu,“ řekla jedna jeho kolegyně. Holouš byla jeho pracovní přezdívka, kterou dostal díky své pleši. Na třicet let byla totiž u tak mladého člověka holá hlava, nezvyklá.

„Tomu říkám zpráva,“ zajásal. „Ještě ho dostat,“ pousmál se a pohlédl na kolem procházející tříleté děcko, které se zubilo jeho bezvlasé hlavě a společně s rodiči kráčelo na útes k ocelové zeměkouli.

„Jo abych nezapomněl,“ ozval se nejstarší z jeho týmu. „Volal šéf, že mu telefonoval Kratolin. Chce si s tebou osobně promluvit kvůli nějaké záležitosti. Prý to spěchá.“

„No jo, sakra, to zatím počká. Teď musíme prohledat ten lokál. Už jinak volali z balistiky ohledně té zbraně nalezené v domě Mysta?“

„Ještě ne,“ odpověděl mu jeden z jeho kolegů v tmavém obleku.

Všude kolem venku vládl ruch. Davy turistů si šly s fotoaparáty a kamerami vyfotit a natáčet nejsevernější místo Europy. Všichni si užívali severský vzduch, jak se tady říká.

„A ten dopis nalezený v…“

Zazněla obrovská rána. Alarmy aut na parkovišti se zapnuly a začaly vydávat svůj pištivý kvikot.

„Co to u všech svatých bylo?“ tasil zbraň a podíval se na svoji kolegyni. Ta mu ale vůbec nevěnovala pozornost. Koukala kamsi na okraj útesu, kde byl umístěn glóbus, neschopná slova. Ilian se tedy otočil tím směrem, stejně jako ostatní a spatřil něco, z čeho snad podruhé v životě dostal strach. Globus, ta velká nehybná věc, ke které s matkou a otcem chodil, když byl ještě malý, se dala do pohybu. Poledníky a rovník se začaly nesouměrně otáčet, stále větší a větší rychlostí. Většina lidí začala utíkat. V panice přes sebe padali a šlapali. Někteří si však celou událost natáčeli a fotili.

Jak se planeta stále rychleji otáčela, rovníky a poledníky začaly černě zářit a celou oblast pokryl podivný, vrčivý zvuk, který nabýval na síle spolu s výkonem toho podivného stroje.

„Rychle do auta!“ rozkázal Ilian. „Všichni musíme odsud,“ rozeběhli se k vozům. V mžiku do nich naskákali a nastartovali motory. Ovšem další v panice prchající lidé zablokovali se svými auty silnici i parkoviště tak, že se nedalo nikam jet. Každou vteřinu do sebe nějaký vůz narazil. V tu dobu už ten vrčivý zvuk překročil práh bolesti a každý kdo slyšel, padal k zemi s rukama na uších.

Skleněné dveře i okna u restaurace se začala tříštit. Totéž posléze potkalo i okna, zrcátka a světla u aut. Vše bylo ničeno tím silným zvukem vycházejícím z té věci.

„Kdy už to přestane!“ křičela a držela si pevně uši jedna Ilianova kolegyně a mezery mezi jejími prsty kapala krev.

Chtěl jí říct „neboj“, ale nemohl. Jeho oči byly přišpendleny k místu, kde stál globus. S ním už to ale nemělo co dělat. Místo poledníků a rovníků teď byla jedna obrovská, černá koule, vyšlehávající ze sebe černé blesky. Vypadala jako slunce. Černé slunce, pomyslel si Ilian.

Kousek od auta kriminalistů narazil hnědý džíp do zadku osobního auta, a mezi sebe doslova přišpendlil malého kluka, který se ještě před chvílí smál Ilianově pleši. Chlapec byl v tu ránu na místě mrtvý.

Země se začala chvět. Ze zdí restaurace začala padat omítka a ve zdech se dělaly praskliny. Sloupy veřejného osvětlení jeden po druhém padaly na auta a země se místy otevírala. Lidé křičeli, převalovali se a snažili se utíkat. Nebylo však kam.

Ilian se naposledy odhodlal pohlédnout na tu černou věc. Byla dvakrát větší, než předtím. Zemětřesení se zklidnilo a po pár vteřinách ta temná koule, pukla. Vše pak náhle za tmavou tlakovou vlnou, upadlo do tmy. Temnota byla všude kolem.

*** *** ***

Lidé se začali postupně vzpamatovávat ze šoků a osahávat svá zranění. Jeden z Ilianových kolegů našel po tmě baterku a posvítil s ní na ostatní. „Jste v pořádku?“ řekl.

„Nevím,“ odpověděla třesoucí se detektivka. „Co to bylo, pro pána?“

„Nemám vůbec tušení, řekl Ilian a v přihrádce nahmatal druhou, silnější svítilnu. Zapnul jí a první místo, kam dopadnul kotouč jeho světla, byl útes, kde stála ta věc dříve se nazývající globus. Světlo našlo svůj cíl a osvětlilo ještě se na prázdno točící rovníky a poledníky. Ve chvíli, kdy chtěl světlo odvrátit se ozvalo praskání, vrčení a všechny ty kotouče se srovnaly do jedné řady a vytvořily tak disk s prázdným středem.

„Nemám tušení, co se děje,“ opakoval. „Ale zřejmě to bude pokračovat. Musíme se odsud co nejrychleji dostat.“

Během chvíle se všichni vyplazili z auta ven a pak následovali Iliana, který s nejjasnějším světlem kráčel vpředu. Kolem nich vládl v temnotě doslova čirý chaos. A jak šli, přidávali se k jejich skupince další a další lidé, toužící se odtud dostat.

Ondřej Bezouška

DalšíPředchozí

Novinky

30. listopadu

Děkujeme za vaši trpělivost při vyhlašování celkové vítězky. Věříme, že vás severská fotogalerie příjemně překvapila. Díky všem a snad na brzkou viděnou s vaší fantazií na jiném místě a v jiném čase.

27. listopadu

Redakční komise dnes rozhodla o celkovém vítězi. Nominaci online očekávejte v nejbližších hodinách.

23. listopadu

První český internetový román na pokračování je u konce. Vyhlášení celkového vítěze bude do konce tohoto týdne. Prozatím díky za přízeň a hezké počtení.

29. října

Velké finále je tu. Je nám ctí a potěšením oznámit vám, že do finálového kola potvrdil vstup nový partner, Divadlo Kalich, jedna z nejvýraznějších současných pražských scén.


neoluxor


fragment


SGJS


SGJS
logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Pondělí 18. 10. 2021 Svátek má Lukáš
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz